Handhaven

Ik heb mijn zomerjas uit de kast gehaald. Het is prachtig weer en de temperaturen gaan steeds verder omhoog. Om mensen blij te maken, verstopt de gemeente ieder jaar duizenden krokussen in het gras. Als de zon zijn warme lentestralen over het gras strooit, verschijnen ze uit het niets en vormen een prachtig geel/wit/paars tapijt. Daar worden mensen blij van. Waar mensen minder blij van worden, is het feit dat handhaven niet echt prioriteit heeft in onze gemeente. Ze hebben voor de laatste verkiezingen prachtige borden voor verkiezingsposters in Valkenswaard neergezet. Veel beter dan die houten borden waar iedere partij de ene poster over de andere plakt. Maar dat is kennelijk niet voldoende. Verschillende partijen moeten dan toch nog zo nodig hun posters aan lantarenpalen hangen. Tijdens de verkiezingen heeft het wel iets. Maar na de verkiezingen is het gewoon weer oud papier. En dan zie je dat posters van verschillende partijen blijven hangen. Onze lokale landelijke partijen zijn zo netjes om ze weer te verwijderen, maar de nieuwe partijen, zoals Forum voor Democratie, hebben daar kennelijk geen personeel meer voor. Moet de gemeente dat dan doen? Moeten wij dat gaan betalen? Zijn daar geen regels voor? Steeds meer hoor je het geluid uit de gemeenteraad dat handhaven geen prioriteit is. Waar is dan de partij die voor normen en waarden is? Is het stellen van regels zonder handhaving niet zinloos? Geeft dat niet het verkeerde signaal af? Nee, er mogen geen voertuigen geparkeerd worden op de Markt. Behalve dan op zondag, want het staat er dan regelmatig vol met uiteenlopende voertuigen. Jaren hebben we al regels voor het onderhouden van gemeentelijke monumenten. Maar tegen de eigenaar die het laat vervallen, treden we niet op. Het is dan ook niet vreemd dat we steeds meer monumenten verliezen, zoals op de Hopppenbrouwers, Mgr. Smetsstraat en Bergstraat. Tegen het opzettelijk een monument verloren laten gaan, moet gewoon worden opgetreden. Laatst werd er in de gemeenteraad een pleidooi gehouden voor het handhaven bij een bepaald pand. Dat klopt natuurlijk niet. Regels gelden voor iedereen en handhaven moet zonder aanziens des persoons. Een burgemeester die consequent drugspanden sluit en de strijd aangaat tegen ondermijning, vindt niet echt steun voor handhaving op andere gebieden bij zijn gemeenteraad. We klagen steeds in Brabant dat er sprake is van ondermijning. Maar werken we dat zelf niet in hand door geen prioriteit te geven? Als je niet wilt dat er door de Hofnar gefietst wordt, zorg dan dat er handhaving is of haal het verbodsbord weg. Willen we geen voertuigen op de Markt handhaaf dat verbod dan ook op zondag. Als je staat voor waarden en normen sluit daarover dan geen compromissen. Ja natuurlijk, handhaving kost geld en nee, dat geld komt niet in de gemeentekas terecht. Maar als een zichtzelf respecterende gemeenteraad regels vaststelt om die vervolgens niet te handhaven, is het brullen als een leeuw zonder gebit. Soms krijg je het idee dat handhaving ook selectief wordt toegepast. Het gedogen van zaken maakt het voor ons als inwoners alleen maar verwarrend. We denken dan dat het gewoon mag en toegestaan is. Als er dan plots gehandhaafd wordt, voelen mensen zich ineens gepakt en gaan ze in beroep bij de rechter. Weer opnieuw kostbaar belastinggeld dat gebuikt moet gaan worden voor langslepende juridische procedures. Geld dat we beter kunnen gebruiken voor andere zaken in ons dorp. De vraag blijft of we straks de bal niet heel hard teruggekaatst krijgen. Handhaving geeft duidelijkheid en als we niet handhaven moeten we die regels afschaffen. We kunnen ons ook de vraag stellen of een gemeenteraad, die het niet belangrijk vindt om regels te handhaven, het zelf wel zo nauw neemt met zijn toezichthoudende taak op het college. Nee, dan liever een burgemeester die duidelijk is.

Comments are closed.

Politieke Café’s

debatochtenden in de foyer van de Hofnar:
24-02-2018:Debat met acht fracties gemeenteraad.
18-03-2018:Live debat in Carolus

July 2018
S M T W T F S
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031