Zonder politieke partijen

De afgelopen weken is er veel gesproken over de manier waarop ons land en ook ons dorp bestuurd worden. De eed dat je als volksvertegenwoordiger zonder “last of ruggespraak” je functie zult vervullen, komt steeds meer onder druk te staan. Iedere volksvertegenwoordiger  legt deze eed bij het aanvaarden van zijn ambt af. Onze democratie  wordt dus gevormd  door gekozen vertegenwoordigers. Onze democratie kent wettelijk  geen politieke partijen die voorschrijven wat je als volksvertegenwoordiger moet stemmen en of doen. Sterker nog, als volksvertegenwoordiger, heb je door de eed verklaard dat je dat niet zult doen. De werkelijkheid is heel anders. Politieke partijen spreken af hoe ze samen zullen stemmen. Politieke partijen verwachten loyaliteit. Je kunt je afvragen hoe een dualistische democratie er uit zou zien, als iedere volksvertegenwoordiger vrij was in zijn stemgedrag. Als er geen oppositie en coalitie zou zijn. Als voor ieder onderwerp een meerderheid gezocht zou moeten worden bij de volksvertegenwoordigers. Zou er dan meer draagvlak ontstaan bij deze volksvertegenwoordigers? In onze gemeenteraad wordt regelmatig  een motie van afkeuring of wantrouwen ingediend. Deze behalen nooit een meerderheid omdat de coalitiepartijen altijd de meerderheid hebben. Er ontstaat daardoor een grote polarisatie binnen onze gemeenteraad. Is dat een gewenste situatie? Natuurlijk staat het iedereen vrij om dergelijke moties in te dienen, maar wat wil je er mee bereiken? Het vergroten van de tegenstellingen? Het beschadigen van personen of partijen?  Zijn deze moties in het belang van onze gemeente? Valkenswaard heeft grote moeite met het daadwerkelijk vorm geven aan het bestuurlijk dualisme. Gescheiden verantwoordelijkheden voor gemeenteraadsleden en bestuurders. Check en balance. Kaders stellen en controleren enerzijds en uitvoeren aan de andere zijde. Beide partijen lijken  steeds meer te proberen grip te krijgen op het speelveld van de ander. Hoe zou Valkenswaard er uitzien als we volksvertegenwoordigers zouden hebben die zelf denken, wegen, beslissen en stemmen? Niet gebonden aan partijdisciplines of ideologieën. Bestuurders die uitsluitend  bestuurders zijn en niet verbonden zijn met een politieke partij. Bestuurders die excelleren in het uitvoeren van de gestelde kaders. Bestuurders die actief informatie verstrekken die niet steeds in twijfel wordt getrokken. Hoe zou Valkenswaard er dan over enige tijd uitzien? Hoe zou Valkenswaard er uitzien als we geen politieke partijen zouden hebben? Is dit een utopie of toch een klein beetje toekomst? De huidige informateur Tjeenk Willink stelde dat het moeilijk is politici te veranderen. Is dat nu juist de reden waarom in Valkenswaard de bestuurscultuur niet veranderd kan worden. Het lijkt in de aanloop naar de verkiezingen in maart 2022 opnieuw een spel van zij en wij te worden. Een spel met dubbele agenda’s waardoor het vertrouwen tussen raadsleden steeds minder wordt. Ook het grootste deel van de inwoners heeft geen vertrouwen in diezelfde politici. Moeten we misschien een termijn stellen aan de benoemingen? 8 jaar voor volksvertegenwoordigers, bestuurders en burgemeesters. Dit om te voorkomen dat alles op de automatische piloot gaat. Het steeds stellen van de vertrouwenskwestie is niet de weg waarmee we Valkenswaard verder helpen. Vertrouwen, integriteit, openheid, samenwerken, het beste uit een voorstel halen zijn betere instrumenten. De gehouden “benen op tafel” – sessies zullen daar geen bijdrage aan leveren. Veranderingen moeten van binnenuit komen. Daarbij moet ieder zijn rol nemen. De bestuurder is voor de uitvoering, de volksvertegenwoordiger voor de kaders en controle. Tot maart 2022 hebben gemeenteraad en college de tijd om te laten zien dat het echt anders kan. Anders zal de kiezer een oordeel moeten vellen. Nog 11 maanden te gaan.

www.Politiekcafevalkenswaard.nl

Comments are closed.

January 2022
S M T W T F S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

politiekcafevalkenswaard

@gmail.com