Begroting door gehaktmolen

De bespreking van de jaarrekening en de nota kaders van de gemeente heeft in onze gemeenteraad tot een bijzonder fenomeen geleid. Zelden waren fracties het zo eens met elkaar. Zelden werden samen de belangen van de inwoners boven het partijbelang gesteld. Nooit werd zo duidelijk zichtbaar dat ons bestuur zich totaal vervreemd heeft van de bevolking. Nooit eerder werd unaniem besloten om de begroting voor de komende jaren in zo sterke bewoordingen af te wijzen. De Partij van de Arbeid gaf aan dat acht miljoen was uitgegeven aan de Europalaan, een miljoen aan het sportpark, zes miljoen aan het zwembad. De reserves waren spaargelden betoogde deze partij die uitgegeven mogen worden. De wethouders probeerden te redden wat er te redden was, maar de leden van de gemeenteraad hielden hun rug recht. Hierop opende de wethouder van financiën een charme offensief door te zeggen dat hij en het college blij waren met alle input. De gemeenteraad maakte gehakt van de begroting, weigerde die vast te stellen en nam die voor kennisgeving aan. De opdracht aan het college was duidelijk. We moeten fors bezuinigen en dat doen we niet door de lasten voor alle inwoners te verhogen of te bezuinigen op de sociale voorzieningen. Want de bezuinigingen van de wethouder van financiën waren fors. 153% stijging kosten invalide parkeerkaart. Afschaffen collectieve ziektekostenverzekering. Verhoging tarieven CMD. Afschaffen regeling naar draagkracht. Verhoging OZB met maximaal 15%. Daarnaast had  het college een wensenlijstje gemaakt. Een miljoen investeren in de Kerverij. Investeren in Dommelland en de paardenboulevard. Onze vertegenwoordigers waren hard en verweten het college geen enkele vorm van zelfreflectie, geen visie en korte termijn denken. Ze verweet de wethouder van financiën dat hij onvoldoende actief reageerde en geen keuzes maakte. De begroting moet over anders zou de gemeenteraad zelf met een begroting komen. Geen grote investeringen, geen subsidies meer aan de paardenboulevard, uitstellen van investeringen in Dommelland, vertragen van de uitvoeringen van het centrumplan, het wensenlijstje met leuke dingen laten vervallen. De raadsfracties trokken de teugels strak aan. Kosten moeten naar draagkracht en mensen gaan voor stenen zo waren zij van mening. Vertraging van de energietransitie. Niet te snel van aardgas af. Het college werd geen sensitiviteit verweten. Inderdaad werd pijnlijk duidelijk dat er een groot verschil is tussen de visie van het college en de vertegenwoordigers van de inwoners. De wethouder van financiën werd verantwoordelijk gesteld voor het verdampen van de reserves en de slechte solvabiliteit. De wethouder probeerde nog aan te geven dat de ambtenaren heel hard werken, maar dat werd door de raadsleden voor kennis aangenomen. Niks zielige verhalen, jij bent verantwoordelijk en je doet samen met het college het huiswerk maar over. Zelden was een raadsvergadering een zo goede uitstraling wat inwoners willen, zonder partijpolitiek maar gewoon recht uit het hart. Complimenten raadsleden. Misschien besluiten de fracties na de verkiezingen eens voor wethouders die wel voeling hebben met ons als inwoners. In maart 2022 is daar de gelegenheid voor.

www.politiekcafevalkenswaard.nl

Comments are closed.

January 2022
S M T W T F S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

politiekcafevalkenswaard

@gmail.com