ZORGEN VOOR ELKAAR.

Op de website van onze gemeente lezen we dat er later dit jaar een nieuw project start: AUTOmaatje. Weliswaar een initiatief van de ANWB wat al in veel meer plaatsen bestaat, maar ondersteund door de gemeente en zeer welkom onder de ouderen in Valkenswaard. Fijn dat de gemeente dit ondersteunt, zij zijn immers voor een groot deel verantwoordelijk voor het welzijn van deze steeds groter wordende groep. Door de lastige transitie van rijk naar gemeente in de afgelopen jaren, in combinatie met de forse bezuinigingen vanuit Den Haag die moesten worden doorgevoerd, is dit voor de meeste gemeentes een pittige uitdaging gebleken, en nóg! Het heeft er voor gezorgd dat we een participatiesamenleving zijn geworden waarin veel wordt gevraagd van ieders zelfredzaamheid en eigen netwerk. Vooral voor ouderen is dit een opgave: zo lang mogelijk thuis blijven wonen, de verzorgingshuizen hebben mega wachtlijsten en zware, complexe indicatiestellingen om er überhaupt terecht te komen. Er is vaak minder sociale controle waardoor een groep ouderen vereenzaamt en in een sociaal isolement terecht komt. Is dit wat we gewild hebben? En is het niet hoog tijd voor wat hervormingen? De rol van een gemeente is hierin van cruciaal belang. Zij kan hierin nieuwe initiatieven starten en burgerinitiatieven faciliteren. Het toestaan van nieuwe woonvormen zou een mooie bijdrage kunnen zijn om onze ouderen een prettige oude dag te bezorgen. We zien steeds vaker meerdere generaties onder één dak: ouderen die op de kinderen passen, en jongeren die mede zorgdragen voor de ouderen. Of ouderen die met een groep gaan samenwonen en in eigen beheer zorg inkopen en delen, hoe mooi is dat? Een goed voorbeeld zien we bijvoorbeeld in de Weebosch waar een pilot van het project ‘Digitale Veerkracht’ gaande is. Een burgerinitiatief met als doel het vergroten van de zelfredzaamheid van ouderen zodat ze langer zelfstandig kunnen blijven wonen. Maar zonder welwillende gemeente en/of woningcorporatie is dat erg lastig. Toch is het voor de gemeente ook een winsituatie, want als men minder eenzaam is, heeft men waarschijnlijk ook minder zorg nodig, en dus levert het onze gemeente geld op. Wij zijn dus erg blij met de aankondiging van het project AUTOmaatje en kijken uit naar de volgende stap! Een stap die het hele project moet gaan dragen. Coördineren en inbedden in onze samenleving. Cordaad gaat voor € 31.000,– de coordinatie doen, maar wat veel belangrijker is:  AUTOmaatje staat of valt bij een groot aantal vrijwilligers die op tijd de mensen vervoeren tegen een geringe vergoeding. Continuïteit en coördinatie zijn een belangrijk onderdeel. Snelle service is van belang zodat de lange wachttijden voor de taxibus voorbij zijn. Er lijkt binnen het nieuwe college meer aandacht te zijn voor de zwakkeren en hulpbehoevenden in ons dorp. Signalen die hoopgevend zijn. Ook het waarderen en ondersteunen van burgerinitiatieven is van groot belang. Prima besluit college. Nu de uitvoering nog.

Comments are closed.

November 2019
S M T W T F S
« Oct    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930