Integriteit

Het nieuwe jaar is begonnen en meteen staat er al een belangrijk onderwerp op de agenda van de raadsvergadering. De verordening Integriteit. De gemeente heeft twee verordeningen gemaakt. Een voor de raadsleden en een voor het college van burgemeester en wethouders. In deze verordening staat omschreven wat integriteit is en waaraan de betreffende leden zich dienen te houden. Mogelijke overtredingen proberen we eerst samen op te lossen en als het niet lukt kun je naar de burgemeester gaan. Eigenlijk is het niets nieuws, want wettelijk gezien is er altijd een verordening geweest. We hebben echter nu een nieuwe en meer op deze tijd geschreven verordening. Zeker naar aanleiding van meerdere vermoedelijke integriteitsschendingen in onze gemeente is het goed de verordening weer eens aan te scherpen en te vernieuwen. Naar aanleiding van de economische crisis hebben we ook een ambtseed gekregen voor bankmedewerkers. Allemaal met de bedoeling om integer te gaan handelen.  Want integer is onder meer: eerlijk en betrouwbaar,  niet omkoopbaar, onbesproken, onschendbaar, transparant. Dat willen we dus vastleggen in een verordening. Een wettelijke regeling. De vraag is; wie er zich in wil vereenzelvigen met bijvoorbeeld oneerlijkheid of onbetrouwbaar en omkoopbaar? De doorsnee inwoner van ons prachtige Valkenswaard zal zich zeker niet bezighouden met dit soort praktijken. Zou het iets te maken hebben met macht en geld? Raadsleden hebben de macht om te besluiten, het college heeft de macht en geld bij de uitvoering en de ambtenaren hebben de sturende macht bij de advisering. Moeten we dus voor een kleine groep mensen die ons besturen zo’n verordening opstellen. Is de verleiding voor de gekozen vertegenwoordigers te groot? Moet deze verordening niet ook van toepassing zijn op door de gemeente aangestelde leden van adviesraden? Zij leggen immers in tegenstelling tot ambtenaren, raadsleden en bestuurders geen ambtseed af. Welke belangen hebben zij bij het geven van een advies?  Integriteit moet door de gehele keten zitten. Het mag nergens ophouden. Het is een zaak van iedereen en niet uitsluitend van een burgemeester, zoals wel eens wordt gezegd in ons dorp. Integriteit is de manier waarop je omgaat met je medemens. Geen leugens, geen tweede of dubbele agenda en ook geen geheime afspraken. Alles wat je doet, moet te toetsen zijn.  Soms denk je wel eens dat de ambtseed onze bestuurders niet veel zegt. Dat de inhoud daarvan niet begrepen wordt, of met een korreltje zout kan worden genomen. Toch is die plechtige belofte het begin voor iedereen in een openbare functie. Die belofte is veel sterker dan een verordening. Als je met die belofte niet kunt omgaan kun je ook niet functioneren in een dienende openbare functie. Maar het zal de tijdgeest wel zijn, die ons ertoe dwingt om regels en verordeningen te maken om gewoon als fatsoenlijk mens te kunnen leven. We zullen zien wat er gaat veranderen als deze verordening is aangenomen.

Comments are closed.

May 2020
S M T W T F S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

politiekcafevalkenswaard

@gmail.com